Muzejní podzemí

17.05.2013 08:31

V loňském roce proběhla rekonstrukce podzemních prostor strážnického Městského muzea. Pod muzeem se nacházejí celkem tři  sklepy -  směrem k  náměstí je umístěn menší sklípek  s barokní klenbou a na opačné straně, pod muzejním nádvořím, se nachází další dva sklepy.  Jedná se o malý sklípek  lichoběžníkového půdorysu  s valenou cihlovou klenbou, z něhož se vstupuje do hlavního sálového  sklepa renesančního původu, nacházejícího se pod dnes již neexistujícím dvorním křídlem.

Opravené muzejní sklepení bylo poprvé zpřístupněno pro veřejnost v září 2012 na Strážnické vinobraní. V podzemních  prostorách byla pro veřejnost připravena fotografická  expozice Mikroregionu Strážnicko. O měsíc později se s podzemím a průběhem oprav  seznámili zástupci MAS, kteří byli ve Strážnici na svém pravidelném zasedání. V lednu proběhla ve zcela zaplněném sklepení slavnostní vernisáž výstavy k 1. republice, spojená s módní přehlídkou. Další výstava, umístěna přímo v podzemí, byla spojená s vernisáží a proběhla v březnu – jednalo se o putovní panelovou výstavu  T. G. Masaryk a armáda.  V dubnu, na vernisáži výstavy slovenského výtvarníka Jána Hlinici, rozezněla sklepní prostor folklorní skupina Detva. Na letošní letní turistickou sezónu je v podzemí naplánována fotografická výstava Příroda Bílých Karpat. Díky opravenému sklepení, kterým  prošly během několika málo měsíců již stovky návštěvníků,získalo muzeum nový atraktivní prostor určený ke  krátkodobým  výstavám  a kulturním akcím.

Mgr. Ivo Vratislavský

Vytvořte si web zdarma!Webnode