Bílá věž

Otevřeno: 

čeven  - září, 

po - ne:  9.00 - 11.30, 12.00 - 17.00

Prohlídka interiéru, výhled na město

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Běžné vstupné:                                                                     Zlevněné vstupné:

Dospělí:                                       35 Kč                                    25 Kč

Děti, studenti, důchodci:             25  Kč                                   20 Kč

Rodinné: 2 dospělí+1 – 3 děti        80 Kč                                    60 Kč

Speciální akce:  červen - září 

Při návštěvě jakéhokoliv objektu spadajícího pod správu  místního Muzejního a vlastivědného spolku obdržíte vstupenku s pamětním razítkem. Po předložení této vstupenky máte vstup do dalších dvou objektů se slevou - Sleva platí dva dny od zakoupení první vstupenky. 

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Jednou z dominant města  je  Bílá věž, která byla  postavena okolo roku 1615. Sloužívala společně s opevněním města k ochraně před ničivými nájezdy z Uher. Původně byla věž vyšší, nahoře byl zřejmě dřevěný ochoz, kde hlídal hlásný, který dával pomocí smluvených signálů informace o blížících se nepřátelích nebo o požáru.  V patře pod ochozem měl hlásný obydlí. Při jednom z požárů byla zasažena i věž a dřevěné patro se střechou shořelo. / 1652 / poté byla věž snížena do dnešní podoby.

Přízemí věže  je z kamene, patra vyzdívána z cihel, z vnitřní strany neomítnutých.  Od druhého patra se věž zužuje. Zdi v prvním podlaží jsou téměř 2 metry silné. Renesanční okna byla v 2. pol. 19. stol. upravena do novogotického oblouku, který snižuje tlak zdiva. Věž bývala zdobena renesančními ornamenty - sgrafity, ta se částečně dochovala na zdi do dvora kostela.

Věž byla postavena při kostele sv. Martina, / postaven ve 14. st. /  u kostela byl hřbitov, který byl uzavřen zdí. Na hřbitově se přestalo pohřbívat v roce 1785 a roku 1799 byla hřbitovní zeď rozebrána.

Vstup do věže byl po dřevených schodech v prvním nadzemním patře. Ve zdi jsou zazděné vchody. Při opravách roku 1948 se zjistilo, že ve zdi v přízemí je zazděné točité schodiště.

Ve věži je umístěn  hodinový stroj z roku 1900 a dva zvony, z nichž ten starší, vzácně zdobený „Svatý Josef“ ulitý roku 1719 byl uchráněn před vojenskými rekvizicemi během obou světových válek. Druhý zvon je sv. Antonín. Kromě nich je tam ještě menší zvon – sv. Barbory.

Starší hodinový stroj pochází ze začátku 18. st., předtím tam byly zřejmě sluneční hodiny.

V přízemí věže je průchod, který byl střídavě zazděn a otevřen. Zajímavostí je, že věž stojí na nestabilním podloží, proto je nakloněna, údajně až o půl metru.

Opravy Bílé věže trvaly v roce 2013 tři čtvrtě roku a i s jejím vybavením vyšly na tři čtvrtě milionu korun. Věž, která v minulosti patřila mezi tři nejšikmější v bývalém Československu, se dočkala nových schodů,  zábradlí, opravených stěn i vyhlídkové plošiny či nových okenic.

Z výšky se tak nabízí ojedinělý pohled na město i okolí s rovinami strážnického Pomoraví a vzdálenými hřebeny Bílých Karpat.   

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode