Výstava ornamentů

28.10.2022 07:56

Dovolujeme si Vás pozvat do městského muzea na novou výstavu s názvem „Barevná krása“.

Na výstavě se představuje se svojí tvorbou strážnická malérečka Marie Holubíková.

Její ornamenty jsou vidět na desítkách domů, sklepů či kapliček  na Slovácku, malérečka zdobí také nejrůznější předměty: talíře, vázy, vařečky, je autorkou omalovánek ornamentů.

Ve Strážnici je počátek a vývoj tradice lidových ornamentů doložen od druhé poloviny 19. století. V roce 1920 vzniklo ve Strážnici z iniciativy učitelky Boženy Hrejsové a ředitele měšťanské školy malíře Václava Jíchy Družstvo lidových maléreček a vyšívaček.

Z družstva vyšla celá řada známých maléreček, Ludmila Adámková, Kateřina Sochorová, Kateřina Opavská, Apolena Vajčnerová, sestry Vavříkovy, Alžběta Gajdová, Marie Rajská a řada dalších.  V roce 1970 byl ve Strážnici zřízen kroužek ornamentiky, který vedla Kateřina Sochorová a později  ji nahradila Marie Holubíková, která vede kroužek až do současné doby.

Výstava potrvá do 19. ledna.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode