Pamětní desky a drobné plastiky ve Strážnici

 

1/ Pamětní deska  - J. E Purkyně -  na budově bývalého piaristického gymnázia

Jan Evangelista Purkyně - český lékař, biolog a fyziolog je spjat s pedagogickým působením ve strážnickém gymnáziu, kde vystupoval pod řádovým jménem Silverius. Na gymnáziu působil jako profesor druhé třídy gramatické ve školním roce 1805/1806. Ze Strážnice odešel do Litomyšle a v roce 1807 se rozhodl opustit piaristický řád a věnovat se vědě.  Na jeho památku byla v roce 1935 na budově bývalého piaristického gymnázia odhalena pamětní deska a dnešní strážnické gymnázium na jeho počest nese jeho jméno.

2/ Pamětní deska na budově bývalého pivovaru / dnes Skanzen /

Koncem 2. světové války   bylo v Píštělově dvoře / skanzen /  zastřeleno 10 mužů jako odplatu za to, že při přestřelce s četnickým strážmistrem Janem Neumanem zahynul německý voják. Po popravě byly zapáleny některé domy ve Bzenecké ulici. Na paměť této události byla umístěna v dubnu 1960 do  dvora pamětní deska se jmény popravených.

3/ Pamětní deska Františka Cundrly v ulici Grůska

František Cundrla /Strážnice, /1943 - 2011/, akademický malíř. V roce 1968 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, později působil jako pedagog na Střední umělecko průmyslové škole v Uherském Hradišti a od roku 1987 byl docentem na fakultě architektury ČVUT v Praze. Pravidelně vystavoval své práce doma i v zahraničí, uspořádal na dvě desítky samostatných výstav. Od krajinomalby převážně zaměřené na rodné město a okolí se posunul k abstraktnímu umění. Na jeho rodném domě byla  17.6 2011 umístěna pamětní deska.

 

4/ Pamětní deska Komenského ve Skalické ulici

Od roku 1604 bydlel J.A. Komenský ve Strážnici u své tety v domě na Suchém řádku, v dnešní Skalické ulici. Původní dům, kde bydlel Komenský vyhořel při vpádu Bočkajovců v roce 1605,  na jeho místě dnes stojí jiný dům, na kterém je umístěna pamětní deska. Deska byla slavnostně odhalena v roce 1957

 

5/ Pamětní deska na Městském úřadě

Pamětní deska obětem 2. světové války vojákům Rudé a Rumunské armády byla v průjezdu Městského úřadu odhalena při 25. výročí osvobození v roce 1970.

 

6/ Pamětní deska T.G.Masaryka

Deska je umístěna na budově bývalého piaristického gymnázia, kde Masaryk letech 1864 – 1865 studoval.

 

7/ Pamětní deska Václava Jíchy  - Veselská ulice

 

Václav Jícha / 22. 11. 1874 Bystřice nad Pernštejnem. -  30. 6. 1950 Fryšava /- malíř, ředitel měšťanských škol, náměstek starosty. Maloval motivy z Českomoravské vysočiny a Slovácka. V jeho malbě převažoval akvarel, pastel a barevné tužky.  Byl členem Jednoty umělců výtvarných v Praze a Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně.

 

8/ Pamětní deska Ladislava Poláška na budově ZŠ Školní Strážnice

Odborný učitel na Měšťanské škole ve Strážnici,  byl zapojen v odbojové organizaci Obrana národa (velitel severní skupiny okresu Hodonín a velitel úseku Strážnice).

 

9/ Pamětní deska J. Menšíka a J. Martinka na budově ZŠ Školní Strážnice

Deska byla vytvořena   v roce 1938 na památku dvou strážnických legionářů Josefa Menšíka a Jana Martinka, kteří bojovali a padli v 1. světové válce v Rusku

 

10/ Pamětní deska P. Ant. Hornému v budově ZŠ M. Kudeříkové

Pamětní deska ve škole je věnována P. Ant.  Hornému, nachází se na chodbě v budově I. stupně - v bývalém klášteře Vincentek. Antonín Horný (1824-1908) byl kněz, profesor na vídeňské univerzitě a kanovník u sv. Štěpána ve Vídni. V roce 1886 věnoval ve Strážnici svůj rodný dům a značný kapitál řádu Milosrdných sester sv. Vincence, který na tomto místě kromě kláštera zřídil také sirotčinec pro děti.

 

11/ Pamětní deska  na domě kronikáře města Rudolfa Janála   na náměstí Svobody 

   Deska byla nainstalována na budovu Měšťanského domu ze 17. století v roce 2017

 

12/ Plastika v zámeckém parku  - Vítězslav (Slávek) Volavý

Bronzová plastika Slávka Volavého (*9. března 1922, †11. dubna 1983) byla v zámeckém parku ve Strážnici v blízkosti budovy zámku slavnostně odhalena 28. června 1985, autorem je strážnický rodák ak. soch. Josef Špaček.

Osobnost kulturního dění ve Strážnici, dlouholetý ředitel Krajského střediska lidového umění (později Ústav lidového umění), významně se podílel na rozvoji Strážnických slavností (později Mezinárodní folklorní festival). Byl primášem cimbálové muziky Slávka Volavého, která v 60. a 70. letech 20. století patřila mezi nejvýznamnější lidové kapely na Slovácku (spolu s cimbálovou muzikou Jury Petrů z Kyjova a cimbálovou muzikou Jaroslava Staňka z Uherského Hradiště).

13/ Plastika v zámeckém parku Jožka (Jožena) Kubík

Bronzová plastika Jožky Kubíka byla v zámeckém parku ve Strážnici v blízkosti amfiteátru Bludník slavnostně odhalena 26. června 1987, autorem je ak. soch. Zdeněk Němeček.

Legendární romský hudebník z Horňácka Jožka (Jožena) Kubík (*9. dubna 1907, †8. února 1978), primáš kapely Joženy Kubíka, kterou založil ve 30. letech 20. století v Hrubé Vrbce. Jako první v lidové kapele začal Kubík používat cimbál. V 60. a 70. letech se opakovaně se svou kapelou účastnil strážnického festivalu.

 

14/ Plastika v zámeckém parku  - Samko Dudík

Bronzová plastika Samka Dudíka byla v zámeckém parku ve Strážnici v blízkosti amfiteátru Bludník slavnostně odhalena 24. června 1988, autorem je ak. soch. Zdeněk Němeček.

Samuel (Samko) Dudík (*28. října 1880, †25. května 1967)  - Slovenský lidový umělec, primáš, zpěvák, tanečník a sběratel lidových písní. Spolu se svými bratry a dalšími hudebníky založil na Myjavě kapelu Dudíkovci, se kterou působil především na západním Slovensku a na Moravě. Během 50. a 60. let 20. století se svou muzikou aktivně působil na strážnickém festivalu.

 

 

 

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode